Pieczątka w epoce druków internetowych

Historyczna rola pieczątki

Pieczątka stała się w minionych dziesięcioleciach bardzo popularna i praktycznie każda firma jej dziś używa. Wciąż jest nieodzownym elementem wyposażenia każdego przedsiębiorcy i urzędnika. Często wykorzystują ją również osoby prywatne – niekiedy jako praktyczny gadżet. Dzisiejsze pieczątki są bardzo wygodne – mowa tu o nowoczesnych automatach pieczątkarskich. Na nich znajdziemy wszystkie najważniejsze informacje dotyczące danej firmy, a więc nazwę, adres, numer NIP, numer REGON, numer telefonu, niekiedy również adres strony internetowej i adres e-mail. O ile własny numer NIP pamięta prawie każdy przedsiębiorca, to z numerem REGON sprawa ma się znacznie gorzej. Tak czy inaczej pieczątka z pełnymi informacjami w zasięgu ręki, nawet dzisiaj w epoce internetu i druków internetowych, jest potrzebna i przydatna.
Niektórzy sceptycy twierdzą, że z racji powszechnej dostępności pieczątek przestała ona być wiarygodnym potwierdzeniem tożsamości firmy lub osoby. Każdy bowiem może zamówić pieczątkę z dowolnym imieniem, nazwiskiem i nazwą firmy, bez konieczności dokumentowania zasadności takiego zamówienia.  Jednakże jej użyteczności nikt, nawet w obecnych czasach, nie podważa.

pieczątka

Jakie zastosowanie może mieć pieczątka w XXI wieku

Teraz, kiedy powielanie, kserowanie i wszelkie druki internetowe są coraz bardziej popularne, pieczątka traci nieco rolę, którą miała jeszcze kilkanaście lat temu.

Jest ona jednak wciąż bardzo pożyteczna i łatwa w użyciu. Nie tylko do dokumentowania tożsamości firmy lub osoby, ale również do zmniejszania sobie nakładu pracy, kiedy musimy wiele razy pisać ten sam “urzędowy”  tekst na jakimś dokumencie. Przykładem może być “zgodny z oryginałem” albo “za zgodność z oryginałem”, czy też “zapłacono”.

Istnieje wiele rodzajów pieczątek. Często znajdują się na nich, poza nazwą lub nazwiskiem, również inne cenne informacje, takie jak: numer telefonu, e-mail, adres strony. Jest ona bardzo dobrym gadżetem umożliwiającym szybki podpis lub przekazanie informacji o danej firmie. Pieczątka jest, i prawdopodobnie długo jeszcze będzie, wprost niezbędnym narzędziem w biurze lub dla osoby działającej w jakimś biznesie. Wciąż warto posiadać własną pieczątkę.

W firmie BiB możesz zamówić “dowolną” pieczątkę, możesz też ją samodzielnie zaprojektować. Zapraszamy na http://www.bib.olsztyn.pl/pieczatki-olsztyn/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *